“TMS, Korozif Ortam Savaşçısı!”

TMS ENDUSTRİYEL SOĞUTMA SAN. TİC. A.Ş.
Isı değiştiricilerde korozyon etkisi…

Korozif ortam koşulları klimalarınıza ortam konsantrasyonuna bağlı olarak kısa, orta veya uzun vadede kalıcı hasarlara yol açar. Fakat kalıcı hasarlar oluşana kadar, genellikle üzerinde durulmayan bir husus da bu süreçte sistemin verimliliğinin her geçen gün azalması ve artan işletme maliyetleridir. Bu yüzden, işletmenizde korozif ortam koşulları mevcut ise önlem alınmalı ve uygun soğutma sistemleri uygulanmalıdır.

TMS, korozif ortamlarda bugün 30 yılına yaklaşan tecrübesi ve bilgisiyle size en doğru çözümü sağlamak için her daim hazırdır.

Peki TMS diğerlerinin yapmadığı neyi yapıyor ve neyi daha iyi yapıyor?


 • FARK YARATAN KAPLAMA ŞEKİLLERİ

Uzun yılların getirdiği bilgi ve tecrübe sayesinde bugün TMS soğutucuları farklı kaplama çeşitleri ve teknikleriyle korozyona direnç sağlamaktadır.

 1. Cihaz Şasesi; Standart olarak C4 sınıfı, ortam koşullarına göre C5-I ve C5-M’e yükseltilebilir.
 2. Isı Değiştiriciler; Uygulanan kaplama çok önemlidir. Eğer kaplama kalınlığı izin verilen toleransların üzerinde uygulanırsa sistem verimliliği düşecektir. TMS’ye özel Epoksi bazlı kaplama malzemesi sayesinde TMS sizlere optimum kaplamayı sunar.
 3. Komponentler; Soğutucu akışkan boruları, fanlar, kompresörler ve diğer tüm komponentler beraber veya ihtiyaç veya tercihe göre korozyona karşı ayrı ayrı kaplanabilir.

 • YARDIMCI EKİPMANLAR
 1. Cihaz şasesi, paslanmaz çelikten imâl edilebilir. AISI304, AISI316L sunulan iki farklı kalite çeşididir.
 2. Yardımcı ekipmanlar; Fanlar, kompresörler ve birçok yardımcı ekipmanın ortamın korozif değişkenine göre en uygunu kullanılır.
 • ISI DEĞİŞTİRİCİLERİN EŞSİZ TASARIMI

Isı değiştiricilerin sistem içerisindeki en mühim unsurlar olduklarını biliyoruz. İç ile dış ortam arasındaki köprüdürler bile denilebilir. Kaplamaları ayrı bir uzmanlık gerektirir.

 1. Hava soğutmalı ısı değiştiricilerde, borular ve lameller ortam koşullarınıza göre bakır, alüminyum, paslanmaz çelik veya titanyum seçilebilir.
 2. Su soğutmalı ve deniz suyu soğutmalı ısı değiştiricilerde borular ve aynalar ortam koşullarınıza göre; bakır, karbon çeliği, bakır-nikel, paslanmaz çelikten imâl edilebilir.
 3. Tüm bu değişkenlere ek olarak, malzemelerin kalınlıkları dahil ortamınızdaki korozif etmenlere göre değişiklik gösterir ve çözüm ortaklarımıza ve müşterilerimize en ideal kombinasyon TMS tarafından sunulur.

 • KOROZİF ORTAMDA TAZE HAVA
 1. Soğutucularımızla taze hava almanız halinde dış ortamın korozif etkeni insan sağlığına ve iç ortamınızda bulunan ekipmanlara zarar verebilir. Bunun önüne geçebilmek için TMS mühendislerimiz tarafından taze hava emişine ortam konsantrasyonu ve filtre değişim frekansına göre özel Kimyasal Filtre karışımı hazırlanır ve taze hava üzerinden geçirilir, tüm zararlı kimyasallar absorbe edilir.

Korozif ortamınız mı var? Her geçen gün büyüyen bir klima/soğutucu çöplüğünüz mü var? Beklentiniz optimum sistem ömrü ve işletme maliyeti mi? O zaman TMS çözümlerini deneyin!


@ 2020 TMS ENDÜSTRİYEL SOĞUTMA SANAYİ TİCARET A.Ş.
 www.tmsgrup.com
+90 444 5 867